Naționala de rugby a României a început astăzi pregătirile la București pentru World Rugby Nations Cup, competiție aflată la prima ediție și programată în luna iulie în America de Sud. Potrivit Federației Române de Rugby, lotul convocat pentru acest stagiu include 36 de jucători.
„Stejarii” vor înfrunta Chile pe 5 iulie, Uruguay pe 11 iulie și Samoa pe 18 iulie. „Vom înfrunta trei echipe puternice, aflate în fața noastră în clasamentul mondial. Va fi greu, dar abia aștept să-i văd pe jucătorii noștri în aceste confruntări”, a declarat selecționerul David Gérard, citat de FRR.
Printre cei convocați se află și trei jucători de la CSM Știința Baia Mare: Alexandru Colev (aflat la prima selecție), Nicolaas Immelman și Jason Tomane. Echipa națională se va pregăti în Capitală până vineri, 26 iunie, când va pleca spre Chile pentru debutul în competiție.


