Copil de 12 ani rănit, a căzut cu trotineta electrică în Șomcuta Mare

Un copil de 12 ani din Șomcuta Mare a ajuns la spital după ce a căzut cu trotineta electrică pe strada Poștei, ieri, 23 iunie, în jurul orei 13.30. Polițiștii rutieri au intervenit pentru verificări și pentru stabilirea împrejurărilor incidentului.

Potrivit IPJ Maramureș, minorul se deplasa cu trotineta când a pierdut controlul vehiculului și a căzut, suferind răni care au necesitat transportul de urgență la spital. Din cauza stării de sănătate, acesta nu a putut fi testat cu aparatul etilotest.

Autoritățile reamintesc că vârsta minimă pentru a conduce o trotinetă electrică pe drumurile publice este de 14 ani, iar casca de protecție este obligatorie pentru toți utilizatorii sub 16 ani. Polițiștii fac apel la părinți să își supravegheze copiii și să îi instruiască privind regulile de circulație pentru a preveni astfel de accidente.

a
0 comentarii

LASA UN COMENTARIU