Doi frați din Moisei, condamnați pentru trafic de droguri, profesor și operator, implicați într-o rețea locală

Timp de trei ani, doi frați din Moisei – unul profesor la Școala Gimnazială Nr. 8 Borșa, celălalt operator într-o firmă locală – au alimentat piața de droguri de mare risc din Borșa, Moisei și Vișeu de Sus, vânzând 3CMC cu 100 de lei gramul. Ancheta DIICOT arată că „profesorul” a obținut 13.300 de lei din vânzări, iar fratele său 35.300 de lei, drogurile fiind comercializate în plicuri de 0,4-1 gram către tineri din zonă.

Investigația a pornit în 2021, după ce un echipaj al Poliției de Frontieră a depistat, la Săliștea de Sus, o tânără care avea asupra ei 5 grame de 3CMC cumpărate cu 500 de lei de la unul dintre inculpați. De aici, procurorii au documentat o activitate infracțională complexă: achiziție, transport, porționare, ambalare și distribuție de droguri de mare risc, desfășurată continuu până în aprilie 2023.

Tribunalul Maramureș i-a condamnat pe cei doi frați la câte 4 ani de închisoare și le-a interzis, pentru încă 4 ani, exercitarea unor drepturi civile. Instanța a dispus și confiscarea sumelor obținute ilegal – 13.300 de lei, respectiv 35.300 de lei. Hotărârea a fost pronunțată pe 26 iunie 2026, cu drept de apel în 10 zile.

a
0 comentarii

LASA UN COMENTARIU