Persoane atacate de urși dau în judecată Ministerul Mediului pentru despăgubiri
Mai multe persoane care au fost atacate de urși în pădure în ultimii ani au dat în judecată Ministerul Mediului, solicitând despăgubiri. Ministerul Mediului a încercat să paseze responsabilitatea asociațiilor de vânătoare, argumentând că acestea ar trebui să răspundă pentru astfel de incidente. În 2023, legea
